“Мрії збуваються” у киян з особливими потребами

“Мрії збуваються” у киян з особливими потребами

ХХ ювілейний Київський міський фестиваль для дітей та молоді з функціональними обмеженнями знов скликає друзів

В Києві надають усі можливості для всебічного розвитку дітей та молоді з особливими потребами. Яскравим прикладом столичної турботи є фестиваль дитячої творчості “Повіримо у себе”. Ставши традиційним для київських дітей та молоді, він надає змогу не тільки продемонструвати свої здібності, повірити у себе, знайти сили для нових досягнень, а також сприяє адаптації, залученню до активного життя, спілкуванню з оточенням.

1 34856_1

Зараз у Києві майже 8,5 тис. дітей з функціональними обмеженнями, 15 тис. молоді та 5 тис. киян, які пересуваються на візках. Мережа Центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді проводить активну щоденну роботу з соціалізації, реабілітації дітей та молоді з обмеженнями, підтримує їх сім’ї. Одним із заходів, де такі діти можуть розкритися і проявити себе, є фестиваль “Повіримо у себе”, який має на меті розвивати творчий потенціал цих молодих людей.

8 грудня пройшов відбірковий тур в рамках ХХ ювілейного Київського міського фестивалю дитячої творчості “Повіримо у себе”. В цьому році в організації фестивалю Київський міський центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді знов підтримали Київський міський палац дітей та юнацтва, Всеукраїнське громадсько-політичне об’єднання “Національна асамблея інвалідів України”, а також долучились і нові друзі: Київський міський осередок Всеукраїнської молодіжної громадської організації “Національна організація скаутів України”, Всеукраїнський благодійний фонд “Дитячий світ” та міжнародна юридична фірма “Саланс”, завдяки яким переможці з різних районів столиці будуть нагороджені не тільки дипломами, а й цінними подарунками.

“Спочатку в кожному районі міста в Центрах соціальних служб сім’ї, дітей та молоді проходять районні тури фестивалю, переможці яких беруть участь в міському турі, а завершується це дійство гала-концертом”,— розповідає директор Київського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Валерій Танцюра.

Проявити себе і свої таланти учасники можуть у дев’яти номінаціях: вокально-хорова, хореографічна, естрадно-інструментальна, авторська поезія та проза, образотворча, декоративно-прикладна, виконавча, аудіовізуальна та нерукотворне мистецтво. В цьому році на міському фестивалі буде представлена нова номінація “Новаторське мистецтво”.

Останні десять років фестиваль відкриває двері для демонстрації своїх талантів близько 1500 обдарованим дітям та молоді з функціональними обмеженнями (150 осіб з кожного району Києва), у двох вікових категоріях (діти до 18 років та молодь від 18 до 35 років).

Для організаторів уже стало доброю традицією запрошувати у журі фестивалю мистецьку еліту — і представників Київської організації Національної спілки художників України, і Національної спілки письменників, і видатних хореографів, мистецтвознавців, режисерів. В різні роки членами журі були народні артисти України Володимир Горянський, Наталя Могилевська, Ірина Білик, Святослав Вакарчук та заслужена артистка України Алла Попова — автор гімну фестивалю “Повіримо в себе”. Вже не перший рік членом журі є трьохразова чемпіонка світу з бальних танців на візках Ілона Слуговіна.

Ілона, як ніхто інший, знає, наскільки важливий цей фестиваль для розвитку дітей та молоді з функціональними обмеженнями. У юності вона сама брала участь у заході, демонструвала художні роботи. “Перша участь у фестивалі була для мене грандіозною подією, я захопилася й надалі щороку брала участь. Пам’ятаю, мені було цікаво подивитися концерти, які організовували після конкурсів, роботи інших учасників, тут я знаходила нових друзів”,— розповідає Слуговіна.

Оскільки Ілона ніде не вчилася малюванню, то мала свою техніку — використовувала олівці, фломастери та фарби разом. “Мої роботи часто перемагали, хоча я й отримувала зауваження від членів журі, що таке поєднання у малюванні неприпустиме,— зі сміхом згадує Ілона.— Завдяки таким заходам, як “Повіримо в себе”, з року в рік ти маєш змогу відкривати у собі нові можливості та таланти”.

Ілона виросла, стала успішною, але й досі має приємні спогади з участі в фестивалі. Вона й зараз бере активну участь у заході з розкриття талантів, але вже в ролі члена журі. Тепер на собі відчула, наскільки відповідально обирати найкращих з кращих, адже усі учасники уже переможці навіть й у тому, що не побоялися взяти участь у цьому заході.

У пам’яті Ілони Слуговіної часто зринають три учасниці, які на візках виконали вальс. Вони готувалися два місяці й показали свою майстерність. Хоча, як зазначає Ілона, два місяці — малий термін для підготовки, але дівчаткам вдалося показати себе.

“Фестиваль проходить уже 20 років поспіль. Учасники готують номери, костюми, творчі роботи. У них є стимул для розвитку, до того ж, можна спробувати себе в різних номінаціях”,— зазначає головний спеціаліст Київського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Лариса Остролуцька.

Гайк Аветісян та Вікторія Гурич цього року перемогли у районному фестивалі й продемонстрували свої таланти на міському рівні. Вони вперше працюватимуть в парі й проявлятимуть себе в театральному жанрі. Обоє дітей пересуваються на візках й до цього часу представляли роботи з образотворчого мистецтва, але влітку у кожного з них стався переломний момент: й дівчина та юнак, попри побоювання, все ж наважилися спробувати себе у новому жанрі. “Гайк та Вікторія інсценізуватимуть фрагмент діалогу з трагедії Шекспіра “Ромео і Джульєтта”. Ми з ними довго готувалися, як тільки з’являється вільна хвилинка — відразу репетируємо,— розповідає соціальний педагог Центру соціально-психологічної реабілітації дітей та молоді з функціональними обмеженнями Дарницького району столиці Любов Вощенко-Свєтлорусова.— Організовуючи такі заходи, ми даємо дітям зрозуміти, що попри їх обмеженість, вони такі ж, як усі”.

Директор Центру соціально-психологічної реабілітації дітей та молоді з функціональними обмеженнями Дарницького району Людмила Новік наголошує, що ніхто, крім самих дітей, не зможе їх представити, вони мають зробити це самі — заявити про себе, а для цього потрібно працювати. “Діти цілий рік працюють, готуються, щоб взяти участь в якійсь одній номінації, вони мають аж дев’ять напрямків, щоб розкрити себе, реалізувати свої можливості”,— каже Людмила Федорівна.

Й справді, коли ці діти творять, здається, що нічого не може їм завадити, так як, наприклад, Максиму Шаренку. Маючи складну форму ДЦП, хлопець не здається й свої роботи, які представляє на фестивалі, викладає із насіння. “Оскільки Максим не може руками працювати, він тримає пензлик зубами, сам наносить клей і викладає насінини. Його наполегливість дозволяє створювати чудові роботи”,— розповідає головний спеціаліст Оболонського районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Лариса Квятковська.

Творча діяльність стимулює до розширення міжособистісного спілкування і позитивного світосприйняття, це один із факторів становлення особистості в суспільстві, спосіб вираження власного “Я”. “Уже п’ятий рік поспіль я беру участь у фестивалі “Повіримо в себе”. Цей захід дуже позитивно на мене вплинув, допоміг розкрити свої творчі здібності. Тут я й співала, й танцювала, а цього року представляю вишивку бісером,— розповідає учасниця фестивалю Леся Сакало.— У мене з’явилося більше друзів. Я стала значно впевненішою у собі”.

Директор Центру соціально-психологічної реабілітації дітей та молоді з функціональними обмеженнями Деснянського району Тетяна Кучер зазначає, що й справді, коли п’ять років тому батьки привели Лесю в центр, вона була мовчазною і замкнутою у собі. “Леся вперше брала участь в фестивалі (в вокально-хоровій номінації)і дуже хвилювалася, але все ж таки зробила перший крок назустріч суспільству, активізувалася й почала працювати над собою. Ми бачимо зміни і нам приємно”,— розповідає пані Кучер.

Після школи Леся Сакало закінчила комп’ютерні курси й поповнила лави працівників центру, вихованкою якого є сама.

Заключний гала-концерт фестивалю творчості дітей та молоді з функціональними обмеженнями “Мрії збуваються” відбувся 9 грудня в Київському міському палаці дітей та юнацтва.

Оксана Добруч

“Хрещатик”

Схожі новини