Роботодавці запрошують особливих людей
Роботодавці запрошують особливих людей
З нагоди Міжнародного дня інвалідів спеціалісти Дніпропетровського обласного центру зайнятості 21 листопада провели ярмарок вакансій для осіб з інвалідністю. У заході взяли участь соціальні партнери служби зайнятості: учасники п’ятисторонньої угоди, представники правління благодійного фонду “Інваліди – за рівність” по Дніпропетровській області, редакції газети для інвалідів “Естафета”; представники 23 роботодавців міста та 50 осіб з інвалідністю, які перебувають на обліку в базових центрах зайнятості м. Дніпропетровська.
Ярмарок відкрила перший заступник директора Дніпропетровського обласного центру зайнятості Р.М. Малоіваненко, яка розповіла присутнім про послуги, що надає служба зайнятості особам з інвалідністю. Раїса Миколаївна зазначила, що фахівці служби зайнятості області докладають багато зусиль щодо реалізації державної політики зайнятості інвалідів, яка базується на принципі розбудови “суспільства для всіх”. Державна служба зайнятості бере участь у забезпеченні соціального захисту і повної інтеграції інвалідів в економічне та суспільне життя. Для більшості осіб з інвалідністю питання вибору професії, орієнтації на сучасному ринку праці є досить складним. Ярмарки вакансій – є одним із ефективних заходів, де громадяни безпосередньо спілкуються з роботодавцями.
Представники соціальних партнерів служби зайнятості надали стислу інформацію стосовно послуг, які вони надають особам з інвалідністю. Головний спеціаліст відділу реабілітації, обслуговування інвалідів, ветеранів війни та праці головного управління праці та соціального захисту населення облдержадміністрації Д.В. Ніконорова розповіла про можливості реабілітаційного навчання та отримання матеріальної допомоги в період оформлення пенсії по інвалідності. Начальник відділу взаємодії з роботодавцями і з громадськістю з організаційної та кадрової роботи Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів О.Я. Мащенко поінформувала присутніх про механізм створення додаткових робочих місць та навчання осіб з інвалідністю. Виконуюча обов’язки заступника начальника управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Н.В. Матвієнко надала інформацію стосовно виплати втраченого заробітку за рахунок Фонду. Лікар–реабілітолог обласної МСЕК № 5 О.А. Павловських довела до відома присутніх порядок оформлення індивідуальної програми реабілітації інваліда. Голова правління благодійного фонду “Інваліди – за рівність” по Дніпропетровській області І.С. Новіков та редактор газети для інвалідів “Естафета” О.І. Кутняк зупинились на проблемних питаннях стосовно працевлаштування осіб з обмеженими фізичними можливостями.
Кожен із представників роботодавців презентували свої підприємства та запропонували майже 150 вакантних робочих місць для можливого працевлаштування осіб з інвалідністю в рахунок 4% квоти, з них: 30 вакантних посад службовців (інженер, оператор диспетчерської служби, касир квитковий), понад 50 робітничих місць (слюсар, токар, складальник деталей та виробів) та понад 60 місць без спеціальної підготовки (контролер енергонагляду, комірник, охоронник, прибиральник). Найбільшим попитом користувалися вакансії контролера електронагляду Публічного акціонерного товариства “ДНІПРООБЛЕНЕРГО”; оператора диспетчерської служби Товариства з обмеженою відповідальністю “Хомер Софтвер Хаус”. Присутні чоловіки зацікавились пропозиціями Комунального підприємства “МУНІЦИПАЛЬНА ГВАРДІЯ”, яке має змогу прийняти на роботу охоронників, та Товариства з обмеженою відповідальністю “Нєфтек Оіл”, якому потрібні оператори заправних станцій.
Майже третина безробітних після співбесід з представниками роботодавців на ярмарку вирішили відвідати підприємства для подальшого працевлаштування.
Понад 20 відвідувачів ярмарку були охоплені профорієнтаційними послугами. Бажаючі взяли участь у групових та індивідуальних профконсультаційних послугах, які надавались із використанням профдіагностичних методик.
Усього впродовж 10 місяців 2011 року до базових центрів зайнятості області звернулися майже 2,0 тис. осіб з інвалідністю. У переважній більшості це інваліди ІІІ групи. За сприянням служби зайнятості працевлаштовано понад 0,7 тис. таких осіб, у тому числі 74 особи за рахунок надання дотацій роботодавцям. За допомогою служби зайнятості 20 осіб розпочали власну справу. Участь у громадських роботах дозволяє окремим категоріям громадян відновити трудові навички, тимчасово поліпшити своє матеріальне становище. До таких робіт у поточному році була залучена 81 особа з інвалідністю.
Пошук підходящої роботи для осіб зазначеної категорії здійснюється відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у особи кваліфікацій і знань, а також з урахуванням її побажань. Якщо особа з інвалідністю прагне змінити сферу діяльності або підвищити власну конкурентоспроможність, за направленням служби зайнятості вона може пройти професійну підготовку, перепідготовку або підвищення кваліфікації. З початку 2011 року такою послугою скористалися 152 особи з інвалідністю та майже всі були працевлаштовані. За рахунок коштів Фонду соціального захисту інвалідів навчалося 2 особи.
Базові центри зайнятості постійно отримують від підприємств оперативні вакансії для осіб з обмеженою працездатністю, окремі пропозиції надає обласне відділення Фонду України соціального захисту інвалідів. Станом на 01.11.2011 року роботодавцями області заявлено майже 3,0 тис. вакансій для працевлаштування осіб з інвалідністю в рахунок 4%квоти (32% від загальної кількості вакансій), з них 12% з мінімальним рівнем заробітної плати. При безпосередньому спілкуванні з представниками роботодавців спеціалісти базових центрів зайнятості ознайомлюють їх із професійно-кваліфікаційним складом осіб, які перебувають на обліку, з метою створення спеціальних робочих місць, придатних для працевлаштування інвалідів.
У поточному році актуальність проблем соціально-трудової реабілітації та працевлаштування інвалідів, створення підприємствами спеціалізованих робочих місць для осіб з обмеженими фізичними можливостями розглядалися на нарадах, засіданнях круглих столів, в обговорюванні яких брали участь представники влади, соціальних партнерів, роботодавців. Усього впродовж січня-жовтня 2011 року базовими центрами зайнятості було проведено понад 2,8 тис. масових інформаційно–консультативних заходів.
Учасники заходу отримали буклети, в яких висвітлено інформацію про послуги державної служби зайнятості, газети з інформацією про вакансії, виявили задоволення та побажання проводити такі заходи частіше.
В. В. Коровіцина, головний спеціаліст відділу організації сприяння працевлаштуванню