«Школа життя» в «Будинку Сонця»

«Школа життя» в «Будинку Сонця»


З 2000 року у Севастополі діє громадська організація з поетичною назвою «Будинок Сонця». Це спільнота батьків, в яких сталося таке лихо, як народження дитини з інвалідністю. Організація опікується молодими людьми з такими діагнозами, як ДЦП, аутизм, епілепсія, розумова відсталість. Коли тринадцять років тому «Будинок Сонця» започаткували, всі вони були дітьми, а тепер виросли. Після 18 років, коли змінюється віковий статус, в житті таких людей виникають додаткові труднощі. Буває, що молода людина опиняється перед невеселим вибором: або психоневрологічний інтернат, або сидіти у чотирьох стінах. І слава Богу, якщо є батьки чи жива бабуся! А якщо немає нікого?!
 
У даному випадку, у місті Севастополі є громадське обєднання «Будинок Сонця». Саме тут, по можливості, такими молодими людьми опікуються. А головним проектом цієї громадської організації є центр соціальної реабілітації «Школа життя». Тут не жаліються на байдужість місцевої влади, а навпаки, пишаються тим фактом, що навчилися виживати майже самостійно.
 
Щоправда, і влада трішки допомагає. У пільговій оренді громадської організації – напівпідвальне приміщення площею 150 кв.м, з оплатою в 1 грн за квадратний метр. З місцевого бюджету вона отримує три тисячі гривень на рік.  Звісно, не вистачає, щоб триматися на плаву (лише щомісячні платежі за оренду та комунальні послуги складають біля 1000 грн), але, з іншого боку, певна фінансова скрута виступає стимулом до активної діяльності. Головним кредо мешканців  «Будинку Сонця» є переконання, що для самоповаги, особистісного зростання особливих людей, для успішної їх адаптації до життя в суспільстві, а відтак і головною передумовою є можливість усвідомлено працювати.
 
І це не просто гарні слова. Для реалізації цієї ідеї тут самотужки створили три майстерні – поліграфічну, сувенірну і столярну. В них працюють 17 осіб (гранична кількість в нинішніх умовах), які опанували багато операцій після штампової обробки продукції, роботу з бісером, папером власного виробництва, шерстю (сухе і мокре катання), розпис по шовку (батик) та вітражній плівці, виготовлення дерев’яних іграшок тощо. Майже вся продукція, виготовлена у майстернях, продається на благодійних ярмарках.
 
Головна підмога – поліграфічне виробництво. На ньому, зокрема, виконуються замовлення Союздруку на виготовлення книг для комунальних розрахунків. Всі зароблені кошти перераховуються на рахунок «Будинку Сонця», для підтримки центру соціальної реабілітації молодих інвалідів. Також вже три роки, як створене і успішно функціонує дочірнє соціальне підприємство «Лєвша». Це поки що єдине в Україні підприємство, на якому основними працівниками є люди з такими діагнозами. І єдина проблема – підприємству бракує замовлень. Хоча якість продукції нічим не поступається звичайним виробництвам, а ціни зазвичай нижчі.
 
Члени громадського об’єднання «Будинок Сонця» завжди раді новим контактам, мають що показати і чим пишатися. Невипадково у них так багато друзів – як в Севастополі, в Україні, так і за кордоном. Наприклад, торік в центрі побувало шість волонтерів з Німеччини, а зараз працює молода дівчина із Швейцарії. Всі мешканці «Будинку Сонця» щиро переконані, що без волонтерів і просто добрих людей, зокрема севастопольців, успішна поточна діяльність їх громадської організації була б просто неможлива.

Схожі новини